Tepelná čerpadla v mobilních dřevostavbách

Mobilní dřevostavba představuje jedno z optimálních řešení nezávislosti na současném tržním systému s ohledem na obchodování s energiemi. Jednou z možností, jak to udělat či výrazně podpořit, je vytápění objektu dřevem a využití fotovoltaiky plus vlastní zdroj vody a odpadová jímka. Tímto způsobem nepotřebujete ani inženýrské sítě, nebo pouze rozvody elektrické energie. Vařit se dá i na propan-butanu, takže ať si obchodníci strčí zemní plyn za ten pomyslný „klobouk“.

tepelné čerpadlo

Vytápět dům dřevem je doposud snad ten nejlevnější způsob, jak se v zimě ohřát, ovšem má to i svá úskalí. Zejména to vyžaduje přípravu dřeva před zimní sezónou, a i když vám jej dovezou nařezané a naštípané, musíte je někam uložit pod střechu. Pokud jste hůře mobilní nebo nemocní, může to představovat nemalý problém. Jistou možností, jak objekt vytápět, je i tepelné čerpadlo. Instalace tepelných čerpadel v Plzni https://www.sunus.cz/tepelna-cerpadla a v jiných lokalitách vyžaduje pouze přípojku elektrické energie a zřízení levnější sazby pro vytápění.

vytápění objektu

Výhodné je to zejména pro topení podlahové, kde není nutné vyhřívat vodu v systému na velmi vysokou teplotu, jak tomu někdy bývá u radiátorů. Ovšem mobilní dřevostavby bývají dobře zateplené, jsou to přízemní objekty a některé z nich se mohou pyšnit certifikátem nízkoenergetických staveb energetické náročnosti B.

Nevýhodou tepelných čerpadel je obvykle pouze vyšší pořizovací cena a jistá hlučnost kompresoru s ventilátorem, výhodou naopak malé nároky na údržbu, jednoduché provozování celého zařízení a relativně velká úspora financí ve srovnání s vytápěním plynovým kotlem, elektrokotlem nebo přímotopy.

Každopádně vytápění mobilních dřevostaveb, celoročně obyvatelných, dřevem nebo tepelným čerpadlem, představuje ta nejlepší řešení, co se týče snížení nákladů na bydlení, s ohledem na relativní komfort v objektu v zimním období.