Výmarský ohař – rychlý a inteligentní lovec

Velikost a stavba těla

Toto plemeno dorůstá výšky v kohoutku až 70 cm. V závislosti na velikosti dosahuje hmotnosti až 30 kg. Je to větší ohař vzácné modré barvy. Hlava výmarského ohaře je středně velká a úměrná k tělu. Tlama je silná s tupým zakončením. Dlouhé zaokrouhleno uši sahají až po tlamu. Výmarský ohař má mohutný rovný hřbet a přiměřeně dlouhé končetiny. Nohy jsou rovné, šlachovité a široce postavené. Tenčí ocas je nasazen níže pod linií ocasu.
hnědý výmarský ohař

Srst

Tradičně známým je krátkosrstý typ výmarského ohaře. Srst je přirozeně krátká, může být jemná, ale i hrubší a drsnější. Kromě toho rozlišujeme i dlouhosrstou variantu výmarského ohaře. Tento dlouhosrstý typ má přibližně 3 cm dlouhou krycí srst, která je na některých místech, jako například na hrudníku, ještě delší. Typickým zbarvením výmarského ohaře jsou různé odstíny šedé až modrošedé barvy. Někdy mohou vykazovat různé zabarvení, mimo jiné hnědo-červeno-šedou.

Povaha a temperament

Tento pes se při práci projevuje jako pilný a vytrvalý, může však ukázat i svou divokost. Jinak se vyznačuje obecně velmi klidným chováním a přizpůsobivostí. Je to všestranný lovecký a hlídací pes.
výmarský ohař

Vhodné prostředí

Při lovu je typickým použitím výmarského ohaře stopování divoké zvěře. Kdo chce tohoto psa držet v domácnosti, musí se postarat o dostatek pohybu a pravidelný výběh. Není vhodný do malých bytů. Ani ve styku s jinými psy, ani v kontaktu s dětmi se nepřipisuje výmarský ohař žádné problematické chování či vlastnosti.

Původ

Nejasný. Jedna z verzí předpokládá, že předky výmarského ohaře dovezl z Čech velkovévoda Karel August z Výmaru. Jiná se domnívá, že tento nenápadný ohař navazuje na šedomodré psy, dovezené z Francie.

Charakteristika

Mocný a úměrně temperamentní ohař pracovního typu, rychlý a vytrvalý. Je ostřejší než většina ohařů. Vyniká inteligencí a dobře se cvičí.

Zvláštní nároky

Potřebuje hodně pohybu a vhodné zaměstnání, nejlépe při lovu, je však schopen i služebního výcviku. Neměl by být umístěn celý rok venku.