Fair trade

Samotné označení („spravedlivý obchod“) mnohé napovídá. Jedná se o způsob obchodu, který zaručuje zaměstnancům (především z rozvoj. zemí) spravedlivé ohodnocení jejich práce a vynaloženého úsilí.
Produkty, které jsou pod tento pojem zahrnuty, jsou produkty, u kterých je takovýto obchod zaručen organizacemi podporujícími toto uspořádání. Dávají nám tedy možnost podílet se na podpoře lidských i pracovních práv.
ženy při sběru čaje
Jak poznat tento produkt?
K rozpoznání takovýchto produktů slouží známka na obalu produktu, kde je popisek přímo uveden. Takto označené produkty musí splňovat kritéria (uvedena níže) spravedlivého obchodu. Příklady produktů jsou např. čaj, kakao, káva, med, ovoce (i ovocné džusy či sušené ovoce), rýže, quinoa…
Další možností je dovoz produktu fair trade organizací, která umístěním svého loga na produkt garantuje spravedlivé podmínky obchodu.

Jak a kde sehnat takový produkt?
Spravedlivých a spolehlivých dodavatelů pod organizací je mnoho. Pokud byste měli zájem zjistit konkrétně, o které se jedná, můžete vyhledat přímo stránky Fair trade Česka a Slovenska. Tam je umístěn seznam konkrétních dodavatelů pro konkrétní druhy potravin, kosmetiky, nápojů… Stejně můžete vyhledat a navštívit menší obchůdky s touto vizitkou, které se specializují i na ručně vyrobené předměty. Pokud ale právě nemáte čas objíždět obchody, nakupovat „fair“ se dá i online. Stačí jen napsat požadavek do vyhledávače a ten Vás přesměruje na stránky, kde můžete takovýto online nákup provést.
pytle kakaa
Jaká jsou kritéria fair obchodu?
Konečně se dostáváme k velmi podstatné informaci: co všechno zaručuje „spravedlivý obchod“?
·         Spravedlivou cenu vyplacenou řemeslníků či zaměstnancům podílejících se na výrobě produktu.
·         Ochrana přírody – V pěstování fair trade nedochází k preventivnímu používání agrochemikálií, což prospívá životnímu prostředí.
·         Stálou a dopředu dohodnutou výplatu – Tento aspekt pomáhá např. rodinám v rozvojových zemích k vytvoření rodinného rozpočtu a plánování příjmů a výdajů.
·         Dodržení lidských i pracovních práv zaměstnanců (také dětská práce je nepřípustná).
·         Rovnoprávnost a demokracii panující ve výrobních družstvech.
·         Transparentnost v rámci obchodu i výroby produktů.