Kupujeme rekreační chatu na atraktivním místě

Také se řadíte k lidem, co raději vymění bydlení ve městě za venkov, a pokud možno za rekreační oblast? Těch je v České republice celá řada, a jestliže se vám podaří vyhlédnout skutečně atraktivní prostředí s krásným výhledem a zajímavým okolím pro každodenní výlety, pak to jistě bude velká výhra.

vodní kapky

Atraktivní rekreační lokality sice nebývají tak často k mání, co se týče prodeje chat, ale přece jen se tu a tam něco objeví, takže se vyplatí být trpěliví. Jakmile se vám něco zajímavého naskytne, kupříkladu na horním a středním toku řeky Berounky, a vy se ujistíte, že toto je to pravé místo, pak může začít další úvaha nad tím, co bude zapotřebí, aby se bydlení stalo nejen báječným, co se týče vzhledu, ale i praktičnosti.

pitná voda

Nemáme vodu – může se vám přihodit, že jedním z důvodů prodeje chaty je absence vlastního zdroje vody. Vodovodní přípojka je daleko a na studnu nemají bývalí majitelé dostatek financí, proto každý víkend na chalupu vozí vodu v PET lahvích. Neházejte však flintu do žita a raději se spojte s odborníky. Ti vám na pozemek pošlou hydrogeologa, který provede šetření a na základě odborného posudku navrhne další postup. Obvykle to probíhá tak, že s vypracovaným projektem navštíví stavební úřad a po jeho schválení se provede zkušební vrt, aby se zjistilo, jak vydatný pramen máte k dispozici. Následuje vrt konečný a pak už vám nic nebrání v tom, čerpat z vlastní studny vodu.

Nesmíme však zapomenout na to, že studna podléhá kolaudačnímu řízení, a zároveň musíte podat ISPOP hlášení, ovšem nemějte obavy, pokud si necháte vypracovat studnu na klíč, veškeré úřední formality za vás zařizuje specializovaná firma. Týká se to tedy i projektové dokumentace a hydrogeologického posudku, což jsou záležitosti, kterým rozumí pouze odborníci, a amatéři by do tohoto procesu neměli zasahovat.