Moderní světla

Ač se top může zdát neuvěřitelné, řada domácností, ale i firem stále běžně používá ještě donedávna standardní vláknové žárovky. Je sice pravda, že už se pěkných pár let díky nařízení Evropské unie nemohou prodávat, ale hodně lidí si je nakoupilo do zásoby. Jednalo se totiž o extrémně levné světelné zdroje, které stály obvykle okolo dvaceti korun. Toto předzásoben ale rozhodně nebylo příliš rozumné. Moudří totiž vědí, že tento druh žárovek byl sice vždy finančně více než dostupný, ale zároveň velice náročný, co se týče spotřeby elektrické energie.
malé žárovičky
Navíc ani se životností to není moc slavné. U vláknových zdrojů světla se počítá na zhruba tisíc hodin, což vzhledem k životnosti daleko modernějších LED žárovek, která se pohybuje okolo třiceti tisíc hodin, je velmi skromné číslo.
Primárním důvodem, proč jsou ale LED žárovky daleko efektivnější než jiné světelné zdroje, zvláště pak ty starší, je spořivost. Tento druh technologie totiž využívá naprostou většinu elektrické energie na výrobu tepla, zatímco zastaralé vláknové, ale i jiné méně kvalitní druhy žárovek měnily elektřinu z větší části na tepelnou energii. Každý, kdo chtěl takovou žárovku vyměnit za jinou, musel ji nechat vypnout alespoň pět minut, jinak hrozilo popálení. Tento efekt měl navíc na svědomí právě i jejich sníženou životnost.
žárovka u zástrčky
Jedinou pihou na kráse je tak u LED žárovek jejich pro někoho až příliš vysoká cena. Ta se pohybuje v řádech jednotek stokorun, takže pokud chcete vybavit všechny prostory doma LED žárovkami, hodně si připlatíte. Za vyšší cenu však dostanete kvalitní světelný zdroj, který vám vydrží opravdu neuvěřitelně dlouho a zároveň pomůže výrazným způsobem vylepšit váš rodinný rozpočet. Vyšší počáteční náklady tak berte pouze jako investici, která se vám nejpozději během následujícího roku určitě vrátí.