Aby byl koberec opět voňavý

Některé vůně vyrobených předmětů spotřebního zboží jsou natolik působivé, že si jich mnozí z nás užívají a vnímají je jako něco čistého, nového a pěkného. Možná si ještě dokážete vybavit, pokud jste pamětníci, jak voní čerstvě vybalená magnetofonová kazeta, vydává takové velmi zvláštní aroma. S něčím podobným se můžeme setkat u ručně tkaných koberců z přírodního vlákna, ale i u koberců tkaných strojově, a z vláken syntetických. Je to velmi zvláštní pocit, když doma položíte úplně nový koberec, a láká vás to minimálně na krátkou procházku. Vyzout se z bot a našlapovat po měkkém povrchu, což vám neumožní ani dřevěná podlaha, ani keramická dlažba, ani kámen a ani plovoucí laminátová podlaha.

fialový koberec

Vůně koberce z výroby se však začne časem vytrácet a vlákna budou postupně přijímat různé pachy z domácnosti. Jedním z těch nejvýznamnějších je odér vznikající při tepelné úpravě pokrmů, zejména při smažení. Do vzduchu při tom proniká velké množství tuku a ten se postupně rozptyluje po místnosti, a čím je koberec blíže kuchyni, tím intenzivnější usazování tuku na podlaze můžeme očekávat. Tuk se pak začne rozkládat a vytvářet ne zrovna libou vůni.

kobereček v pokoji

Dalším zdrojem odéru na kobercích jsou bosá chodidla. Každý ví, že zdrojem typického odéru zpocených chodidel jsou bakterie, které pot rozkládají, a koberec je přímo ideální prostředí, kde se rozkládající se pot s bakteriemi může usadit. Trvá-li tento proces dlouho, jistě to poznáte pokaždé, když se skloníte k zemi.

Na to, abychom tyto biologické pachové stopy důkladně odstranili, potřebujeme vhodný čisticí mechanismus, a klasický sáčkový vysavač to nebude. S tím odsajete jen část nečistot, ale ty zašlapané, spojené s tukem, se snadno na kobercová vlákna přilepí a vytvoří souvislou vrstvu. Tehdy se vyplatí oslovit firmu s mechanismem pro čištění koberců veskrze velmi účinným, jako je např. Rotovac, který důkladně prohněte všechna vlákna až do hloubky a nečistoty z nich důkladně odsaje do sběrné nádoby.