Diabetes a sladidla

Cukr je součástí života většiny z nás. Sladkou chuť pocítíme hned po narození v mateřském mléce. Cukr můžeme získávat přirozenou formou v potravinách, jako je třeba ovoce či právě mléko. Nebo jej můžeme přidat do jídla v jeho méně zdravé formě. Sladidla dělíme na kalorická, nekalorická a přírodní nebo umělá.

V případě diabetu nejsou vhodné potraviny s přidaným cukrem kvůli rychlému zvyšování hladiny glukózy v krvi. Není vhodná ani přidaná fruktóza. Čím tedy sladit, když máte diabetes?

  • Umělá sladidla

Umělá sladidla známe asi všichni. Aspartam, sacharin, acesulfam a cyklamát se objevují jak v potravinách pro diabetiky ale i v běžných potravinách. Třeba ve žvýkačkách, limonádách, nanucích či třeba sterilované zelenině. Nejedná se o přírodní sladidlo, které je navíc poměrně kontroverzní pro neznámé účinky na naše tělo. Aspartam je dokonce považován za rizikové sladidlo, které může přispět k rozvoji některých nemocí. Pokud můžete, pak se jim rozhodně vyhněte.

bílý cukr

  • Med

Med není pro diabetiky vhodný kvůli vysokému glykemickému indexu. Stejně tak není vhodný ani javorový sirup nebo třeba klasický řepný či třtinový cukr.

  • Agáve sirup

Agáve sirup je velice vhodným sladidlem jak pro diabetiky, tak pro dravé osoby. Podporuje činnost střev, obsahuje železo a stopové prvky. Obsahuje sice fruktózu, ale díky tomu je ho také potřeba méně, než klasického cukru. I u tohoto sladidla však platí, že je vhodné s ním spíše šetřit.

agáve

  • Slady a melasa

Melasa je velice vhodná pro doslazování pokrmů má však svoji specifickou chuť, která není všem příjemná. Obsahuje však spoustu minerálů a vitamínů, které jsou pro naše tělo prospěšné. Slady jsou velkým zdrojem vitamínů a minerálů a v případě malého množství jsou vhodné i pro diabetiky. Výjimkou je slad kukuřičný, který vhodný není.

  • Stévie

Stévie je skvělou variantou slazení pro diabetiky. Nezatěžuje naše tělo žádným cukrem, nedokážeme ji totiž strávit a tím pádem nám ani nezvedá krevní cukr.