Internetový půst

Koncem zimy a začátkem jara probíhá postní období. Jedná se o období zhruba začátku února do Velikonoc. Dříve toto období bylo provázeno půstem a pokání. Půst totiž umožňuje člověku zniternění a tedy také pokání a vnitřní obrácení. Do značné míry byl půst ovlivněný i koloběhem přírody, v tomto období lidé nepracují na zahradě, nepotřebují tudíž nutně tolik potravy, nemluvě o tom, že v tomto období člověk musel začít hodně šetřit zásobami, které se před novou zemědělskou sezónou velmi těšili. V současné době máme v České republice dostatek, takže půst má spíše morální a symbolickou hodnotu. Na druhou stranu věřící lidé jsou motivovaní k jiným formám půstu. Odříct si něčeho, čeho si obvykle dopřávám nestřídmě, to je ten trend v současných věřících kruzích.

privátní stránka

Pochopitelně největší apel je pak v tomto ohledu, co se týká internetu a počítačových her. Kněží v postním období motivují své farníky a především jejich děti, aby méně času trávili u počítačů, notebooků, tabletů a smartphonů.

Nemusíme být nutně věřící, ale nebylo by vhodné pro každého člověka, aby si dopřál jednou za čas takovou internetovou detoxikaci? Ne že bychom nepoužívali internet vůbec, to třeba v zaměstnání není ani dost možné, ale že bychom ho prostě používali jen tehdy, když je to nezbytně nutné.
www cenzura

Ovšem, když se řekne A, je třeba také říci B. Co to znamená? Například to, že pokud nebudeme trávit čas na internetu, budeme více času trávit se svými blízkými. Co třeba můžete konkrétně udělat?


·    Navštívit častěji příbuzné, i ty, které vídáte málo


·    Zajděte na kafe se známým, se kterým jste se dlouho neviděli


·    Zahrajte si s dětmi nějakou zajímavou stolní nebo karetní hru


·    Zkuste místo e-mailu napsat vzdálenému příteli dopis a pošlete ho poštou


·    Pošlete místo e-přání skutečnou pohlednici k Vánocům, Velikonocům, narozeninám, promoci či sňatku


·    Přečtěte si skutečný časopis