Klimatizace má pozitivní vliv nejen na komfort, ale zejména na naše zdraví


O klimatizaci se řada lidí začne zajímat, až když je to aktuální, ale to bývá většinou pozdě, o montáž klimatizace v Brně Sunus a kdekoli jinde bychom měli žádat v předstihu, kdy ještě nejsou hlášena letní vedra. Období extrémních letních teplot sice nebývá dlouhé a přichází v několika vlnách za sebou, ale i takto krátká doba dokáže s naším zdravím důkladně zacvičit.

bytový dům

Letní horko, to není jen úpal – lidský organismus, alespoň ten náš, středoevropský, nejlépe snáší teploty ovzduší v rozmezí od 21 do 24 stupňů Celsia. Tehdy je nastaven na optimum a není nucen sahat do vlastních energetických rezerv, aby se zahřál či ochladil. Čím déle se pohybujeme v takovém prostředí, tím lépe se naše tělo regeneruje a zvládá každodenní úkony. Chladnější počasí nás nutí více se oblékat, ale s příliš horkým vzduchem si mnohdy nevíme rady. Svléknout z kůže se už nemůžeme a nadměrné horko pak zvyšuje hladinu stresu, kterého je obecně kolem nás až dost. A trvá-li stres moc dlouho, může to mít neblahý vliv na zdraví, zejména na imunitní systém, krevní oběh, nervovou soustavu, trávení a zmiňovanou regeneraci.

klimatizace na střeše domu

Úpal nepodceňujte – o úpalu bychom se zde také měli zmínit, protože si jej lidé mnohdy pletou s úžehem. Úžeh je stav, kdy jsme extrémně vystaveni přímému působení slunečních paprsků, a ten může vést až k zánětu mozkových blan, zatímco úpal vzniká v důsledku přehřátí organismu vlivem vyšších teplot, přičemž zdroje tepla mohou být různé, tedy nejen sluneční paprsky. Úpal klidně může nastat v přetopeném vlakovém kupé v třeskutých mrazech, anebo v autě, které je odstavené v teplém počasí na parkovišti, což je životu nebezpeční např. pro zvířata nebo malé děti.

Úpal může samozřejmě nastat i v domácnosti a proto má význam zde uvažovat o klimatizaci. Zatímco s autem na parkovišti můžete odjet a přetopené vlakové kupé včas opustit, v domácnosti to tak snadné řešení bez klimatizace nebude.