Nepodceňujte přípravu automobilu na letní sezónu


Alespoň jednou za rok, zvláště po zimě, bychom měli zavítat do servisu na preventivní prohlídku. Ta se doporučuje i před delší cestu, např. na dovolenou za hranice naší země. Pořád lepší včasná kontrola technického stavu, než nákladná oprava, případně nepříjemnosti s odtahem nepojízdného vozidla v zahraničí.
sníh na autě

Očista karosérie a podvozku

Jak známo, v průběhu zimního období jsou automobily vystaveny extrémnímu namáhání. Kdo nechává svůj vůz v v té době ve vytápěné garáži a chodí se na něj jen dívat v očekávání, kdy už konečně přijde jaro, ten může klidně spát a vyčkávat konec mrazů třeba pod peřinou.
Každodenní jízdou v posoleném terénu podvozek nesmírně trpí. O soli se říká, že je jako oheň – dobrý sluha, ovšem velice zlý pán. Zimní očista podvozkového šasí by se měla provádět častěji a po návratu jarního počasí, kdy deště sůl z vozovky již spláchly, by měla být důkladnější. Nezapomínejte na disky kol, solný roztok se v jejich záhybech drží poměrně razantně. Na rozdíl od obyčejné vlhkosti zvyšuje slaná břečka na silnici korozivní schopnost ocelových součástek až o 60 procent.
jeep ve sněhu

Výměna stěračů

Silné mrazy poškozují i pryžové součástky a zejména stěrače. Nezapomínejte na jejich kontrolu a případnou výměnu, zkontrolujte, zda nezůstávají na skle šmouhy. Drobné kamínky zaseknuté v pryžových lamelách stěračů mohou působit jako abrazivní kartáč. Správná funkce stěračů výrazně eliminuje za deště a sněžení pravděpodobnost dopravní nehody.
silnice v zimě

Povinná výbava

Pravděpodobnost, že vás zastaví policejní hlídka a bude kontrolovat technický stav vozu a povinnou výbavu, je mnohem vyšší od jara do podzimu. Pamatujte tedy po každé zimě na kontrolu stavu povinné výbavy – rezervního kola, heveru, výstražného trojúhelníku, žárovek, pojistek, reflexní vesty a lékárničky včetně její expirace. Ve vlastním zájmu doplňujte i výbavu „nepovinnou“, např. malý hasicí přístroj, kapesní svítilnu, krabičku vlhčených ubrousků, pet láhev s čistou vodou, pryžovou stěrku na očistu skel, sadu čistých hadříků, několik párů jednorázových gumových rukavic, toaletní papír.