Proč pořizujeme našim dětem mazlíčky

Psi, kočky, rybičky, fretky, myši, králíci, papoušci, andulky – víte, co mají společného?
Jsou to naši mazlíčci. Zpravidla je pořizujeme na žadonění našich malých robátek s příslibem: „Mami, tati, já se o ně budu starat!“  Také jste tuto formulku už slyšeli a podlehli jste svým ratolestem a pořídili domácího mazlíčka? Pak se asi po nějakém čase vy i já setkáme za ranního kuropění někde v parku, jak mazlíčky venčíme. Děti jsou nadšené, starají se o štěňátko, běhají s ním venku mezi kamarády. Jsou na vrcholu blaha, protože jsou opět středem pozornosti.
holčička s jorkšírem
Takové malé roztomilé štěňátko nebo koťátko, na které vám stačí dlaň, aby se schoulilo, vyvolává pozornost okolí, zejména dětí, které si chtějí na vašeho mazlíčka alespoň sáhnout. Dítě je spokojené, má kamaráda, občas ho i nakrmí a časem se starost o mazlíka vypaří a zbude na vás. V lepším případě vás potká štěstí, když vaše dítě již od mala silně touží po pejskovi a dokonce se o něho stará a chodí s vámi na cvičák. To jsou spíše výjimky.
štěně s míčem
Zdědili jste pejska. Nejdřív z toho nejste odvázaní, ale časem zjistíte, že vás psík „vytáhne“ ven i kdybyste nechtěli. Ať svítí sluníčko, ať poprchává, ať je zamračeno, nevlídno a sychravo, venčit mazlíka prostě musíte. A „ven“ se dostáváte i v čas, kdy rozumní lidé ještě spí. Jenže vy víte, že musíte vstát dříve, protože zaměstnavatel vám začátek pracovní doby z důvodu péče o psa odmítl posunout. Tak čile vstáváte, venčíte, myjete tlapky, nasypete papání a hupky dupky do práce. V práci vám občas na mysli vytane vzpomínka na Bellu, Punťu, Alíka, Edíka, Bazzoka, Tuffíka nebo Fifinku, jak to doma snáší, jestli jste mu otevřela dveře na chodbu, co zase vyvede, jaké botky rozkouše dnes, jak budete po štěňátku zase – ach jo, vytírat, kolik poškrábaných dveří budete vyměňovat a na čele se vám objeví mráčky.
procházka se psem
Ale s příchodem domů je vše zapomenuto. Fifinka štěká, skáče, hopsá, neustále se okolo vás motá, jakoby vás celý rok neviděla. A vy se smějete, nevidíte poškrábané dveře, s povzdechem utřete loužičku a vezmete do náruče svého miláčka, který vám čumáček zastrká pod paži, a jste v tom.
Zamilovala jste si maličkého živého tvora na hodně let dopředu a už dnes víte, že mu nenecháte nikdy ublížit a budete ho opatrovat jako oko v hlavě. A za to se vám Fifinky, Punťové, Edíci, Arinky a další odmění bezpodmínečnou láskou. Psi vás milují a nic za to od vás nepožadují.