Chybí vám prostor? Zrekonstruujte podkroví!

Stále častěji se stává, že místo budování nového bydlení, nebo přistavování k tomu stávajícímu, hledají lidé řešení snazší a dostupnější. Proč ignorovat to, co už tady jednou je a nevyužít toho. Řeč je o podkrovích a půdních prostorách, nacházejí se téměř v každém domě, jsou však většinou neobyvatelnými částmi, kam se odkládá to, co už dosloužilo, nebo není momentálně potřeba.
kulaté okno
Spousta možností
Naopak půdy skýtají kromě celkem slušného prostoru i variabilitu, která je díky šikmým střechám velmi efektivní a útulná.
Podkroví nabízí většinou stejnou podlahovou plochu, jako přízemí, proto se i zde dá vybudovat hezká bytová jednotka.
Problémem můžou být stísněná místa pod šikminami, avšak i ta se dají účelně využít, takže se nemusíte bát, že si budete neustále obíjet hlavu o nízký strop.
Jak na to?
V prvé řadě je na místě nechat podkroví prohlédnout odborníkem, zkontrolovat stav střechy a také nosnost podlah, někde se půdy řešily opravdu jako neobyvatelné prostory, a tak se zde nehledělo na použití materiálu a spíše se na něm šetřilo.
Zateplení střechy s ohledem na to, že pod ní většinou nikdo trvale nepřebýval, není také mnohdy zcela kvalitní. Získáme jím nejen izolaci vůči zimě, ale i vysokým letním teplotám, které samotná střecha nedokáže nepropustit. V případě nedostatku světla je vhodné zvážit vybudování střešních oken.
Zpevnění podlah a jejich srovnání je také základem, takže se do něho pusťme společně s izolací střechy.
Pak už jde vše celkem hladce. Elektrické rozvody, topení, voda, omítky. Všechny rozvody v domě už jsou, napojit se na stávající zdroje proto nebývá problém.
staré podkroví
Když si nevíte rady
Pokud váháte, jak uzpůsobit interiér, aby byl efektní, útulný a účelný, pak si můžete na pomoc přizvat bytového architekta. Určitě se nabízí využití místa pod šikminami k úložným prostorům. Vestavné skříně nám tak opticky prostor zvýší a také zajistí, že nebudeme zakopávat zbytečně o nábytek.