Vybíráme hodné zavazadlo

Volba vhodného zavazadla na naši cestu je hodně důležitá věc. Někdy na ní záleží i úspěch celé akce. Když vybereme nevhodné, můžeme nejen vypadat nevhodně i my, ale může se nám s ním také špatně manipulovat, zbytečně se nadřeme. Zkrátka nám to může přesun do cílového místa pěkně znepříjemnit.
Jak zvolit na cestu vždy to pravé zavazadlo? Jak ho nejlépe vybírat?
 prodejna kufrů
Z jakého je materiálu
Z textilního materiálu se vyrábí hlavně batohy a tašky. U kufrů se textil většinou kombinuje s materiálem jiného druhu. Je lehký, dobře se do něj všívají zipy nebo různé kapsy. Díky zipům se tato zavazadla dají zmenšovat či zvětšovat. Jsou vhodná pro akčnější cestovatele, kteří se pohybují v přírodě, v těžším terénu, pro sportovce.
 
Kůžeje materiál, ze kterého se zavazadla vyrábí tradičně. Výhodou je její pevnost, odolnost, ale i pružnost. Vyráběny jsou z ní vlastně všechny druhy zavazadel. Často je kombinována s textilními a plastovými prvky.
 
Z plastu se vyrábí především kufry. Tento materiál je výhodný pro svou odolnost, velice dobře chrání svůj obsah. Z nejtvrdších druhů plastů jsou vyráběny tzv. skořepiny, kufry, ve kterých dají převážet i věci hodně křehké.
 hromada kufrů
Jak je velké
Když jedeme třeba na víkend či jinou cestu v rozsahu dvou až tří dnů, využijeme nejlépe menších zavazadel. O velikosti cca do 55 centimetrů. Dopravcům nevadí, pokud je bereme třeba do autobusů, povolí nám je vzít také na palubu letadla. Pokud ovšem vyrážíme na pobyt delší a o více osobách, například rodinnou dovolenou, je potřeba něco mnohem většího, prostornějšího. Velká zavazadla, především kufry, se vyrábí do velikosti až 80 centimetrů. Aby se s nimi dobře manipulovalo, jsou vybaveny kolečky. Základní jsou varianty se dvěma či čtyřmi kolečky. Když se přepravujeme letecky, nesmíme při balení zapomenout také maximální hmotnost zavazadel, kterou určují konkrétní letecké společnosti. Obvykle je to hmotnost 15 až 20 kilogramů.